FOTOĞRAFÇILIĞA BAŞLARKEN EKİPMAN SEÇİMİ

Amatör fotoğrafçılığa girerken benim için en önemli ve ilk adımlardan biri olan ve bu konuyla ilgili oldukça soru aldığım doğru ekipman tercihi ve bütçelendirme konusu üzerine bir yazı kaleme almanın zamanı gelmişti. Peki nelere dikkat etmeliyiz? Ekipmanımızı nasıl toplamalıyız?

Ekipman konusu aslında başlı başına bir sorun. Özellikle daha önce fotoğraf makinası olmayıp ilk defa fotoğraf makinası sahibi olacaklar için, piyasadaki lens ve body çeşitlilikleri oldukça kafa karıştırır hale gelebiliyor. Ve hatta bu kafa karışıklıkları çoğu zaman öyle bir hal alıyor ki çoğu insan bu hobilerine başlamadan veda edebiliyorlar.

Tüm bu karışıklıkları aşmak için basit birkaç adım önerebilirim sizlere:

Ortalama bir Body ve Kit lens:

Bütçenize göre değerlendireceğiniz bir body ve bununla beraber gelen kit lens ile kendinizi sokağa atmanızı tavsiye ederim. Bu ekipmanla ortalama 1 ay geçirdiğinizde yavaş yavaş tarzınızı belirlemiş ve size gerçekten nasıl bir ekipman gerekli onu öğrenmiş olacaksınız. Kit lens yani kameraların satılırken kutularında çıkan lensler genelde 18-55mm / 16-50mm / 24-70mm gibi paketin özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Diyafram açıklıklıkları da genelde 3,5 diyaframdan başlar. Bu özellikteki ekipmanla hem makinanızı tanımaya hem de kendinizi keşfetmeye başlayabilirsiniz. Bu şekilde geçirebileceğiniz ilk 1 ay size ekipmanınıza katılacak lensler hakkında daha iyi fikir verecektir. Örneğin; uzaktaki bir kompozisyonu 16-50mm lens ile en fazla 50mm’lik bir kadrajlama ile çektiğinizde istediğinizi elde edemeyeceğinizi fark edeceksiniz. Burada size 100mm ve üstü bir lensin gerekli olduğunu anlayacaksınız. Ya da mimari bir fotoğraf çekerken 16m’lik bir genişliğe tüm istediğiniz objeleri yerleştiremeyince 8-10 mm’lere düşmeniz gerektiğini anlayacaksınız. Az önce de yazdığım gibi ilk bir ay kendinizi hazır ekipmanınızla, sokakta veya çekim yapmak istediğiniz yerlerde bolca deneyimleyerek, notlar alarak ve çekemediğiniz fotoğrafları hangi lensle çekeceğinizi araştırıp öğrenerek ekipman kurgunuza doğru bir şekilde başlangıç yapabilirsiniz.

Yeni başlayacaklar için kamera önerisi:

Günümüzde özellikle görüntüleme teknolojileri çok üst düzeylere gelmiş durumda. Bu gelişmeler doğrultusunda aynalı diye tabir edilen eski teknoloji artık çok rağbet görmemekte. Bu yüzden yeni başlayanlara aynasız teknoloji içeren bodylerin en iyisi olan Sony Alpha 6000 – 6300 – 6500 serilerini önereceğim. Bu kameralar Crop sensörlü olup, hem hafifliğiyle hem de fiyat/performans aralığıyla başlangıç için çok iyi seçenekler.

Fiyatlarına gelince:

(Aşağıda vereceğim fiyatlar makina + 16-50 mm Kit lens ile birlikte olan, sıfır ortalama piyasa fiyatlarıdır)

Sony Alpha a6000 : 2.900 TL

Sony Alpha a6300 : 7.000 TL

Sony Alpha a6500 : 10.000 TL

 

Bu konuda sizlere son tavsiyem; her zaman ayırdığınız bütçenin biraz üstüne çıkmanız. 3.000 TL ayırdıysanız 4.500 TL’lere kadar zorlamanız…

Çünkü alacağınız ekipman uzun bir süre size yoldaşlık edecek ve özellikle yeni başlayanların fotoğrafçılığa olan ilgisini, ekipmanın kalitesi bariz bir şekilde etkileyeceği için alabileceğinizin en iyisini almanızı tavsiye ederim. Sıfır cihazların yanı sıra güvendiğiniz kişi ve kurumlardan 2. el ekipmanları da takip edip edinebilirsiniz. böylelikle %30 gibi bir tasarrufla daha iyi bir ekipman edinme şansınız olur.

Şimdiden ışığınız bol olsun o halde!:)

Leave a Comment

Hakkımda

İlkin Karacan Karakuş, İstanbul’da yaşayan bir yönetmen ve serbest fotoğrafçı. Sinema sektöründe kurgu asistanı olarak çalışmaya başlayan Karakuş, adım adım yönetmenliğe doğru ilerledi ...

Kategoriler